Wydarzenia
PRAKTYKI ZAWODOWE- PROGRAM ERASMUS+

PRAKTYKI ZAWODOWE- PROGRAM ERASMUS+

W dniach 1.05-12 05. 2023 roku, w ramach programu Erasmus  uczniowie klas II, III,IV technikum oraz II i III szkoły branżowej uczestniczyli w praktyce zawodowej we Włoszech. Prawie dwa tygodnie przebywaliśmy w malowniczym kurorcie Cattolica w regionie Emilia- Romania u wybrzeża Adriatyku. Cattolica to także port a główny plac zdobi „ śpiewająca fontanna”. Byliśmy zakwaterowani w hotelu  „ Ducale” w Planta Piano2 .

  1. Praktyka.

Uczniowie kierunku – Żywienie odbywali praktyki w kuchniach hoteli , Aragosta i Ducale. Poznali kuchnię włoską i jak widać świetnie się przy tym bawili.

  Mechanizacja natomiast  u gospodarza zajmującego się uprawą winorośli i oliwek. Poznali technologię produkcji wina i oliwy z oliwek . Mieli też zajęcia z dronem.

  1. Wycieczki.

San Marino to kolejne miejsce które zwiedziliśmy. San Marino to republika, będąca enklawą na obszarze Włoch, i jedno  z najmniejszych państw  w Europie, mniejsze są tylko Watykan i Monako. Stolicą państwa jest San Marino. Położone jest w górach wchodzącym w skład Apeninów. Tutaj zjedliśmy , smaczną pizzę a jeden z naszych uczniów zachwycony pięknem miasta , gdzieś się zapodział! Dopiero sprawna ekipa poszukiwawcza złożona z świetnie orientujących się w każdym terenie naszych uczniów znalazła zgubę! Mogliśmy spokojnie wrócić do hotelu.

Bolonia to miasto min. Mikołaja Kopernika i innych znanych Polaków , którzy tu studiowali. Zwiedziliśmy  Piazza Maggiore – boloński rynek z Bazyliką Św. Petroniusza.  Symbolem Bolonii jest Fontanna Neptuna zwanego Neptunem Olbrzymim. Wędrowaliśmy po uroczych uliczkach i  dzielnicy uniwersyteckiej gdzie studiowali  oprócz  Kopernika, Jan Kochanowski czy Wincenty Kadłubek oraz inni Polacy.

 Wenecja zwana najpiękniejszym miastem świata  zbudowana na wodzie . Dlatego trzeba było przepłynąć  dwudziestominutowym rejsem po Canale Grande , by móc delektować się pięknem architektury min. Placu Św. Marka z Bazyliką tegoż świętego , Pałacem Dożów, Mostem  Westchnień czy wszechobecnymi  kanałami z pływającymi po nich gondolami.

  1. Czas wolny .

Czas wolny spędzaliśmy na plaży w hotelu oraz  wędrując po urokliwych , klimatycznych uliczkach miasteczka.