Wydarzenia
Relacja z wycieczki II klasy ZSZ do Tychów, Krakowa i Wieliczki

Relacja z wycieczki II klasy ZSZ do Tychów, Krakowa i Wieliczki

Wyjazd odbył się 05 czerwca 2017r. Po uzupełnieniu wszelkich formalności i przeliczeniu grupy, Pan przewodnik pokierował nas na halę. Zgrzewanie karoserii w fabryce Fiata odbywa się tylko i wyłącznie przy pomocy specjalistycznych robotów przemysłowych, największe stanowisko to 18 robotów (cześć robotów jest przytwierdzona do podłoża hali, a część umieszczona została ponad linią przejazdu karoserii na specjalnie przygotowanej konstrukcji nośnej). Cały finalnego zgrzania karoserii na w/w stanowisku trwa kilka sekund, dodatkowo przez cały czas można było słuchać Pana przewodnika opowiadającego o wielu ciekawostkach i rozwiązaniach technologicznych wykorzystywanych w fabryce FCA. 

Montaż od A do Z, w fabryce FCA każdy pracownik linii montażowej ma przydzieloną określoną role, tylko i wyłącznie jedną rolę odpowiednią dla danego stanowiska pracy. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia całego montażu, ponieważ pracownik skupia się wyłącznie na swoim zadaniu, dzięki temu zabiegowi podczas montażu powstaje mniej błędów. Proces montażu jest bardzo złożony i wielowarstwowy, pewne elementy zostają zamontowane, aby na późniejszych stanowiskach zostały zdemontowane, dozbrojone i ponownie zamontowane. Finalny produkt, czyli upragniony samochód, zostaje odpalony, sprawdzony i odesłany na bieżnie do kontroli jakości oraz sprawdzenia stanu układów mechanicznych.

Następnym punktem naszej wycieczki spacer Traktem Królewskim w Krakowie od Wawelu po Barbakan.  Na zakończenie wyprawy zostawiliśmy zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. To tutaj poznaliśmy naszego przewodnika, który podczas wędrówki opowiadał nam  o historii i tajemnicach Kopalni. O rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Schodząc coraz niżej zobaczyliśmy niezwykłe miejsca, solna skała poddała się mocy ludzkich rąk. Pan przewodnik przedstawił nam legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W połowie szlaku poznaliśmy jej cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki.

{imageshow sl=41 sc=10 /}