plakat gazeta krakowskaZespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej swoje podwoje otworzyło szczególnie dla dziewcząt. Oczywiście nikt nie każe im tutaj ćwiczyć na poligonie do nauki jazdy ciągnikiem, czy też zasiadać za kółko którejś z bogatego parku maszyn rolniczych, by nauczyć się ich obsługi.

Tutaj możesz zostać nie tylko rolnikiem

– Poza technikiem mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, mechanikiem –operatorem pojazdów i maszyn rolniczych oraz rolnikiem i technikiem rolnikiem będziemy kształcić młodzież w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych, technik turystyki wiejskiej, kucharz lub cukiernik.
Nauka w tych ostatnich to świetne pole do popisu, szczególnie dla młodych dziewcząt – zachęca Wojciech Pękala, dyrektor ministerialnej placówki oświatowej w Hańczowej.

plakat1Potencjalne słuchaczki na tych kierunkach na pewno zdobędą umiejętności z zakresu żywienia rodziny, żywienia zbiorowego w zakładach uzdrowiskowych i turystycznych, a także hotelach pensjonatach i gospodarstwach agro turystycznych, ale też poznają tajniki obsługi ruchu turystycznego, turystycznego, turystyki kwalifikowanej, uzdrowiskowej, wiejskiej i medycznej.

Będziesz miał szansę na własny biznes Wykształceni w ministerialnej szkole w Hańczowej kucharze czy cukiernicy, mogą znaleźć zatrudnienie w zakładach gastronomicznych i uzdrowiskowych oraz pensjonatach:
– Będą również bardzo dobrze przygotowani do założenia własnej firmy i pracy na swój rachunek, oczywiście, jeśli tylko będą chcieć odnaleźć się na lokalnym rynku pracy – tłumaczy dyrektor. Atutem szkoły jest fakt, że jej uczniowie mogą zrobić zupełnie bezpłatnie kurs prawa jazdy kategorii B. Trudno się dziwić, że właściwie nie ma takiego, który z tej szansy by nie skorzystał.

Florystki, barmanki, baristki też


– Specjalnie z myślą o paniach organizujemy dodatkowe kursy, a udział w każdym jest potwierdzony certyfikatem. W naszej szkole młode dziewczyny mogą zdobyć umiejętności obsługi kas fiskalnych, baristy, barmana, nauczą się obsługi przyjęć okolicznościowych – zapewnia dyrektor.
Szkoła ma już za sobą profesjonalny kurs florystyki, ale też pierwszej pomocy przedmedycznej , kelnerski czy carvingu czyli dekoracji potraw.
– Cenimy tych uczniów, którzy chcą zdobywać wiedzę i przykładają się do nauki – mówi dyrektor Pękala. – To właśnie z myślą o nich organizowane są zagraniczne staże, za udział w których młodzi otrzymują czesne. Dla młodych zdolnych – uczących się tu na miejscu też przyznajemy stypendia –dodaje.
Wykształcenie w dwa semestry
Poza ofertą szkoły, która kończy się maturą, zaocznie w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego można zapisać się też na bezpłatne dwusemestralne kursy. Zajęcia rozpoczną się już we wrześniu tego roku .
– Słuchacz, który zaliczy taki kurs, będzie miał pełne kwalifikacje w zawodzie kucharz, a ten prowadzony dla przyszłych rolników będzie uprawniał do przejmowania gospodarstw i dotacji unijnych – tłumaczy dyrektor Wojciech Pękala.

Zamiast dojeżdżać, możesz zamieszkać

plakat2Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej ma duży internat. Wielu uczniów zamiast codziennie dojeżdżać do placówki po prostu mieszka w jej internacie. Szkoła dysponuje 80 miejscami, przy czym pokoje są trzy, cztero i pięcioosobowe.
– Nasz internat ma swoją stołówkę, ale też świetlicę, siłownię oraz salę tenisa stołowego –wszystko z myślą o uczniach – mówi z nieukrywaną dumą dyrektor Pękala.
W czasie wolnym młodzież może uczestniczyć w zajęciach sportowych, kulinarnych, nauki tańca oraz w pracowni komputerowej. – Wszystkie koszty, jakie ponoszą uczniowie to zaledwie 180 złotych miesięcznie. W opłatę wchodzi zarówno pobyt, jak i wyżywienie – tłumaczy dyrektor Pękala.

Artykuł z Gazety Krakowskiej z dn. 31.03.2017

Podziel się

NABÓR 2022/23

KONTAKT

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej
      Hańczowa 80,
38-316 Wysowa Zdrój
tel/fax (018)353-20-04 lub
18 353-05-24
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MAPA

Kategoria: Internackie fakty

GRA TERENOWA- RELACJA
GRA TERENOWA- RELACJA
p. P. Rojek i p. Sz. MordarskiInternackie fakty

Uczniowie mieszkający w internacie świętowali zbliżający się koniec roku szkolnego.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

W ramach obchodów została przeprowadzona akcja sprzątania terenu wokół szkoły.

DZIEŃ KOBIET W INTERNACIE
DZIEŃ KOBIET W INTERNACIE

,,Kobieta ma tyle siły, że zadziwia mężczyzn’’ 

W naszej Szkole realizujemy projekt finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020. Nr projektu: PRMP.10.02.02-12-261/16.
Tytuł projektu: „ Nauczanie Rolnicze XXI Wieku”, w latach 2017, 2018, 2019.