ERASMUS +

Po trudach podróży i przekroczeniu granic pięciu państw dotarliśmy do greckiego Platamonas. Zmęczeni, ale pełni ciekawości i optymizmu zakwaterowaliśmy się w hotelu San Panteleimon. Sprawami zakwaterowania, organizacją praktyk zajmowali się pan Paweł w ramach projektu Erasmus +, koordynator p. Zofia Pękala oraz opiekunowie p. Bożena Bednarz i p. Tomasz Piskorz.

 Platamonas lub Platamon to urokliwa miejscowość licząca nieco ponad 2000 mieszkańców. Jest to również ośrodek turystyczny otoczony gajami oliwnymi i górującym nad nimi średniowiecznym zamkiem. Głównym źródłem dochodów miejscowości jest turystyka ze sporą ilością hoteli, kempingów, prywatnych apartamentów do wynajęcia. Prowadzeniu turystyki sprzyja klimat śródziemnomorski i położenie nad Morzem Egejskim. W przydomowych ogródkach możemy dostrzec uprawy cytrusów (cytryny, pomarańcze, kiwi), jak również drzewa oliwne i migdałowce.

W takich okolicznościach dzięki udziale w programie Erasmus + nasi uczniowie odbyli praktyki zawodowe w branży gastronomicznej i mechaniczno – rolniczej. Wprawdzie rolnictwo w Grecji stanowi jedynie 9% dochodów, a działalnością rolniczą zajmuje się około 15% społeczeństwa, to zapotrzebowanie na szeroko pojęte usługi w branży mechanicznej i samochodowej jest spore. Po wstępnym instruktażu przystąpiliśmy do praktyk.

Kolejny dzień naszego pobytu w Grecji to oprócz praktyk zawodowych, przygotowania posiłków (na których pojawiła się długo oczekiwana pizza) zaowocował wycieczką do miejscowości Litohoro, zwanej również greckim Zakopanem. Przez Litohoro i znajdujący się nieopodal kilkukilometrowy Wąwóz Enipeas wiedzie jeden z najpopularniejszych latem szlak prowadzący na najwyższy szczyt masywu Olimpu – Mitikas, mierzący 2917 m npm. Szlak wiodący wąwozem Enipeas jest łatwy, dobrze oznakowany, jednakże w kilku miejscach spotykamy się z kilkudziesięciometrową górską ekspozycją. Koniec Wąwozu jest zwieńczony niewielkim wodospadem z Wanną Afrodyty, w której zgodnie z mitologią bogini miłości odbywała regularne kąpiele.  Po powrocie do Litohoro zatrzymaliśmy się w kilku sklepikach, gdzie kupiliśmy obowiązkowo pamiątkowe magnesy na lodówkę oraz Sideritis ( gojnik) – pędy greckiej herbaty górskiej do przyrządzania naparu z tej rośliny.

Meteory – ósmy cud świata

Całodniowa wycieczka, pełna wrażeń z pewnością każdemu pozostanie na długo w pamięci! Niespełna 150 kilometrowa trasa w kierunku Meteorów prowadzi poprzez Nizinę Tesalską, teren falisty i pagórkowaty otoczony masywami górskimi, na którym uprawia się bawełnę, plantacje granatów, kiwi, winorośli, oliwek i ryżu. Pierwszym punktem naszej wycieczki była pracownia wykonująca dokładne kopie bizantyjskich ikon i tym samym rozpowszechniająca sztukę hagiografii i prawosławnej sztuki bizantyjskiej.  Znajdujące się nieopodal Meteory to ogromny masyw skał z piaskowca i zlepieńca, na których powstał zespół 24 prawosławnych klasztorów, monastyrów.

Wycieczka statkiem po Zatoce Pagasyjskiej – wyspa Trikeri

Podróż statkiem „Elisabet Cruises” po Zatoce Pagasyjskiej wypełniła dzień pełen pozytywnych wrażeń. Była to okazja do spędzenia kilku godzin na statku wycieczkowym, podziwiania piękna otaczających szczytów gór, błękitu wody, a dla wprawnych obserwatorów – rzadkiego widoku delfinów. Po dwugodzinnej podróży zacumowaliśmy przy wyspie Trikeri, najbardziej wysuniętym na zachód punkcie półwyspu Pelion.  Skorzystaliśmy z możliwości kąpieli w wodach zatoki oraz podziwiania bujnej flory, tak niespotykanej o tej porze roku w naszym kraju.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

{imageshow sl=166 sc=57 /}