Wydarzenia
Dobre wzorce europejskiego rolnictwa

Dobre wzorce europejskiego rolnictwa

Dzięki projektowi wdrożone zostały ścieżki kształcenia, zgodne z potrzebami i celami osób uczących się w naszej instytucji. W czasie zajęć praktycznych uczniowie nauczyli się m.in.: użytkowania i obsługi,  pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie, rozpoznawania mechanizmów, zespołów i układów  pojazdów stosowanych w rolnictwie, dobierania materiałów eksploatacyjnych w celu prawidłowego użytkowania pojazdów stosowanych w rolnictwie, sporządzania kalkulacji kosztów związanych z eksploatacją pojazdów rolniczych, wykonywania czynności związanych z konserwacją maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych. Partner zagraniczny z Austrii poprzez swoje kilkuletnie doświadczenie w organizowaniu staży zagranicznych i poprzez rozbudowaną współpracę z przedsiębiorstwami rolniczymi na terenie Austrii spełnił wszystkie nasze oczekiwania co do jakości w działaniach zarówno organizacyjnych jak i dydaktycznych na rzecz projektu. Uczniowie byli traktowani z dużą pieczołowitością, byli informowani o przebiegu prac do wykonania, poznawali zasady bezpiecznej pracy przy stosowaniu maszyn w rolnictwie. Partner zagraniczny przygotował niespodziankę – nagrodę na zakończenie staży w postaci jednodniowej wycieczki turystyczno-krajoznawczej.

Poniżej przedstawiamy wypowiedzi uczniów na temat projektu “„Dobre wzorce europejskiego rolnictwa na przykładzie praktyki zawodowej w Austrii

”Udział w projekcie” Erasmus+” w Austrii był niesamowitym przeżyciem. Prawdziwa szkoła życia. Idee i jego cele pokazują, że praca jest bardzo ważna i osoby, które wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych nie są tam na wakacjach. Pobyt w nowym kraju daje wiele możliwości na rozwój osobisty, pozwala poznać kulturę, obyczaje danego kraju, ułatwia naukę języka, uczy samodzielności i odpowiedzialności, a także dodaje pewności siebie i pomaga nawiązywać nowe znajomości, a wszystko to w niezwykle miłej i życzliwej atmosferze. Wspólna integracja z ludźmi z innych państw, dużo śmiechu, ciekawy plan wycieczki sprawiły, że nie było miejsca na nudę.

”Projekt „projektu pt: „Dobre wzorce europejskiego rolnictwa na przykładzie praktyki zawodowej w Austrii””, w którym miałam okazję uczestniczyć łączył przyjemne z pożytecznym. Pobyt w Austrii pokazał mi również na jakim poziomie są moje umiejętności językowe. Cieszę się, że mogłam poznać nowych ludzi, i spędzić z nimi ten czas.”

” Poznałem tam wiele ciekawych osób z Litwy, Łotwy, Niemiec, Austrii. Niesamowite było to, że mimo różnic między naszymi narodami, kulturami, zwyczajami to świetnie potrafiliśmy się ze sobą dogadać, razem współpracować. Było to ciekawe doświadczenie w moim życiu i gdybym miał wybierać jeszcze raz czy chcę tam pojechać, nie wahałbym się ani chwili.”

Mam nadzieję, że znajomości zawarte w  czasie tego wyjazdu przetrwają długi czas, a wspomnienia pozostaną na zawsze, bo tak cudownych chwil nie można zapomnieć.

Podziękowania dla programu ERASMUS+