Stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II.

„Weź nas z sobą”. Oczywiście, nie mam dla Was biletu lotniczego ani żadnego innego, ale od początku, od 1978 roku Was z sobą zabrałem i nie ma dnia, żebyście nie byli ze mną– mówił Jan Paweł II do młodzieży w Krakowie 10 czerwca 1987 roku.
Młodzież zawsze zajmowała szczególne miejsce w sercu Jana Pawła II. Papież często spotykał się z młodymi, przemawiał do nich podczas każdej ze swych pielgrzymek. Był i nadal jest nauczycielem i przewodnikiem duchowym. Warto przypomnieć sobie kilka wypowiedzi Papieża skierowanych do młodzieży:
Nawet czasem nie zaszkodzi, jak się nad sobą zamyślisz i zmartwisz. Nawet czasem nie zaszkodzi, jak się na siebie zagniewasz. To lepsze, niż gdybyś miał lekkomyślnie przeżywać swoją młodość i gubić wielki skarb, wielki niepowtarzalny skarb, który w sobie nosisz, którym jesteś ty sam- każdy, każda.

Częstochowa, 6 VI 1979 r.

Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.

Częstochowa, 18 VI 1983 r.

Młodość jest darem, jednak ta pierwsza faza życia jest najbardziej narażona na zagrożenia. Urok młodości to jest odkrycie świata wewnętrznego, mojego wewnętrznego „ja”, To wewnętrzne „ja” jest bardzo bogate, bogate w możliwości w jednym i drugim kierunku, w kierunku dobra i zła.
Odkrywamy więc siebie (…) z talentami, szlachetnymi pragnieniami, ideałami- ale równocześnie odkrywamy słabości, wady, złe skłonności, egoizm, pychę, zmysłowość. Czujemy doskonale, że o ile pierwsze rysy naszego człowieczeństwa zasługują na to, aby je rozwijać i umacniać- to drugie musimy przezwyciężać, zwalczać, przetwarzać.

Kraków, 10 VI 1987 r

Wy młodzi jesteście przyszłością i nadzieją świata.

Częstochowa, 14 VI 1991 r.

Droga młodzieży, wiek wasz jest porą życia najbardziej korzystną dla zasiewów i przygotowania gruntu pod przyszłe zbiory. Im żywsze będzie zaangażowanie, z jakim podejmiecie wasze obowiązki, tym lepiej i skuteczniej będziecie spełniać wasze posłannictwo w przyszłości. Przykładajcie się do nauki z wielkim zapałem. Uczcie się poznawać coraz to nowe przedmioty. Wiedza bowiem otwiera horyzonty i sprzyja duchowemu rozwojowi człowieka. Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć.

Łowicz, 14 VI 1999 r.

https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=bKoGKa74eQU

Nie możemy się dzisiaj spotkać na uroczystości ku czci naszego Patrona. Ale w stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, pomyślmy, czy poważnie traktujemy jego przesłanie.

Czy wypełniamy papieskie nadzieje?
Czy walczymy o to by wygrać swoją młodość?
Czy naprawdę chcemy stawiać sobie wymagania?
Czy zależy nam by nie przeżyć młodości byle jak?
Czy papieża słuchamy czy tylko oklaskujemy?

https://www.youtube.com/watch?v=u-XGQ4h1Qns

 

Iwona Michalik
Ks. Mateusz Switek

 

 

Źródło cytatów: Wypłyń na głębię. Jan Paweł II do Młodych: wybór myśli, Sandomierz 2005.